Black November Sale

Largest Selection of Feeeze Dried Food

Collection:

Emergency Food

214 products

Emergency Food Storage

Whether you need to complete your food storage supply or load up on food for camping and hiking, Nitro-Pak has the emergency foods you need. Nitro-Pak offers freeze-dried and dehydrated foods with a shelf life of up to 25 years that also save you 70% - 90% in weight when packing and storing. Complete your emergency preparedness food storage with emergency foods from Nitro-Pak.

Shop our selection of emergency food storage products below!

10% Off
Regular price $16.19
Sale price $16.19
Regular price $17.99
Unit price
per 
For those who believe the original is always?áthe best, weve brought back the Classics! Pump up the jam (or heat) with this tasty dish featuring elbow macaroni, ground beef, and kidney beans in a h...
10% Off
Regular price $16.19
Sale price $16.19
Regular price $17.99
Unit price
per 
For those who believe the original is always the best, weve brought back the Classics! This breakfast?áwill wake you up and fuel you before you go-go. Hash browns and scrambled eggs mixed with pork...
10% Off
Regular price $16.19
Sale price $16.19
Regular price $17.99
Unit price
per 
Made with real buttermilk biscuits, sausage patties and gravy, this breakfast is guaranteed to give you the fuel you need to tackle the day ahead. You wont even have to worry about packing a bowl o...
10% Off
Regular price $50.84
Sale price $50.84
Regular price $56.49
Unit price
per 
Big macaroni noodles in a beef & bean chili. Some people simply love our Chili Mac recipe so much that they just want to take a whole can of it home. Ideal for long-term emergency food storage....
10% Off
Regular price $57.59
Sale price $57.59
Regular price $63.99
Unit price
per 
Made with real meat sauce, cheese, and noodles. Our Beef Lasagna #10 Can makes the perfect addition to your emergency food supply thanks to a 30-Year Taste Guarantee. Ingredients: Enriched Macaroni...
10% Off
Regular price $40.49
Sale price $40.49
Regular price $44.99
Unit price
per 
Made with tender cooked chicken, zesty pimientos, and hearty rice, this best-selling favorite has fueled explorers through power outages, snowstorms, backpacking excursions. Feed your family in min...